Імунітет, як його підвищити?

Це питання стає особливо актуальним в осінньо-зимовий період, коли починають вирувати простудні захворювання. Тоді в хід йдуть всі доступні методи захисту організму, від яких йому, швидше, більше шкоди, ніж користі. Уявіть, як почуває себе організм, скажімо, після загартовування, якщо ви вирішили вибрати для його зміцнення даний спосіб, але раніше до нього не зверталися? Виконувати відповідні процедури і підвищувати імунітет потрібно поступово, а головне, регулярно. Тільки в цьому випадку ви підвищите імунітет, не завдаючи шкоди організму. Що позитивно позначиться на роботі цієї системи?

З імунітетом - на короткій нозі

Імунітет - це охоронець нашого організму. Тому з ним, як і з усіма силовими структурами, краще дружити. Основною функцією імунної системи є захисна.

Він являє собою систему особливих клітин і білків. Її головними воїнами є білі кров'яні тільця, або лейкоцити. Вони збираються в місці нашого організму, куди проникла інфекція, і знищують її.

Коли імунітет ослаблений, то говорять про імунодефіцит. Спровокувати цей стан можуть хвороби, стреси, нездорове меню, прийом деяких медичних препаратів (наприклад, антибіотиків), нестача сну.

Імунітет дається нас з народження. Його «ефективність» багато в чому залежить від спадковості, але якщо дотримуватися принципів правильного способу життя, то роботу цієї системи можна значно поліпшити.

Активізуйте свій імунітет і позбавляйтеся від нездужань, перш ніж вони приймуть серйозний характер.

Перший крок до імунітету - харчування

Повноцінний денний раціон є дуже важливим для нормальної роботи імунної системи, а також підвищення її активності. Дотримуйтеся здорової дієти. Її основу складають хліб, рис, картопля, пісне м'ясо, птиця, риба, яйця, молочні продукти, свіжі фрукти і овочі.

Фахівці з харчування для підвищення імунітету рекомендують з'їдати в день кілограм свіжих овочів і фруктів. Вони незамінне джерело вітамінів, мінеральних речовин, клітковини і відіграють важливу роль у попередженні захворювань. Щоб забезпечити організм вітаміном С, їжте цитрусові, ківі, квашену капусту, ягоди. Про корисні властивості журавлини ви дізнаєтеся з ЦІЄЇ СТАТТІ. Дуже важливий для імунітету бета-каротин. Він міститься в овочах і фруктах оранжевого кольору - гарбузі, моркві, абрикосах. Про корисні властивості гарбуза можете дізнатися з стати «Гарбуз, чим вона корисна»

.

На вашому столі повинні бути і банани. Вони багаті калієм. Але не налягайте на них сильно - банани калорійні.

Для підвищення імунітету у вашому раціоні повинні бути присутніми і сухофрукти. Вони містять залізо та інші важливі мікроелементи.

Частим гостем на столі також повинні бути цибуля - він знижує рівень холестерину і бореться з інфекціями, що благотворно позначається на імунітеті. І в обов'язковому порядку часник. Цей природний антибіотик володіє потужними бактерицидними властивостями. Більше того, часник благотворно впливає на роботу серцево-судинної системи і знижує тиск при гіпертонії. Звичайно тільки в тому випадку, якщо у вас немає протипоказань з боку шлунково-кишкового тракту.




Чим різноманітніше харчування, тим більша ймовірність того, що організм отримає всі необхідні йому речовини і ваш імунітет буде на сторожі вашого здоров'я. Для цього в меню обов'язково повинна бути білкова їжа. У ній містяться амінокислоти, які відіграють важливу роль в утворенні таких важливих для імунітету антитіл, як імуноглобуліни. Налягайте на жирні сорти риби (скумбрію, лосось, оселедець). Вони не тільки джерело білка, але і речовин, що захищають серце. З м'яса віддавайте перевагу червоному. У ньому, крім білка, містяться залізо, вітаміни групи В, мінеральні речовини. На столі має бути білкова їжа і рослинного походження - горіхи, бобові (квасоля, горох, сочевиця).

Не уникайте жирів. Вони беруть участь у будівництві макрофагів - клітин, що борються з мікробами, а також необхідні організму для засвоєння жиророзчинних вітамінів А, Е, К і D. Тому в меню повинні бути оливкова, кукурудзяна, соняшникова олії, арахіс, авокадо, жирна риба. Які продукти рекомендовані для щоденного раціону, розповідає стаття «Здорове харчування - наш шлях до краси, здоров'я і довголіття» на сайті «Сонячні руки».

Головні постачальники енергії для організму - вуглеводи. Корисні містяться у фруктах, овочах та зернових. Шкідливі, рафіновані вуглеводи, входять до складу практично всієї випічки і кондитерських виробів. Відмовляти собі в солодкому теж не варто, але і вживати подібних продуктів потрібно в міру, інакше шкоду завдасте не тільки здоров'ю, але й фігурі, так як рафіновані вуглеводи відкладаються у вигляді жиру.

Для підвищення імунітету дуже важливі такі вітаміни, як:

  • магній, зміст якого велике в молоці, горіхах, крупах, листових овочах;
  • фосфор. Крім риби, він міститься в яйцях, молочних продуктах, м'ясі;
  • сірка. Джерела цього елемента - м'ясо, риба, бобові;
  • мідь. Нею багаті печінка, морепродукти;
  • фтор. Міститься в чаї, рибних консервах з кістками;
  • йод. Налягайте на морепродукти, овочі, кухонну сіль замініть йодованої;
  • марганець. Їм багаті фрукти, овочі, бобові, чай, неочищені крупи;
  • цинк. Головне джерело цинку - гарбузове насіння. Всього півсклянки на день, і ваш імунітет завжди буде справлятися зі своїми обов'язками на «відмінно»! Цинком також багаті волоські горіхи і арахіс;
  • молібден. Щоб ваш організм не відчував у ньому недоліку, налягайте на печінку, нирки, морепродукти, м'ясо.

Підвищити імунітет допомагає і лляне насіння. Воно багате незамінною альфа-ліноленової кислотою. Лляне насіння можна застосовувати у вигляді порошку - подрібніть його в кавомолці і додавайте в супи, салати. Або вживайте з розрахунку дві чайні ложки на 50 кг ваги тіла щодня, запити водою.




Здорова дієта - це не тільки правильно підібрані продукти, а й дотримання режиму харчування. Вживати їжу потрібно через кожні чотири-п'ять годин. Обсяг порції не повинен перевищувати 300 г (розмір склянки). На сніданок обов'язково готуйте каші. Перед ним з'їжте натщесерце дві-три чайні ложки меду. Це джерело полівітамінів. У багатьох довідниках з народної медицини я знайшла такий рецепт, як підвищити імунітет: змішайте по чайній ложці меду і соняшникової олії, додайте сік половини лимона. Їжте натщесерце. (Перед вживанням проконсультуйтеся зі своїм лікарем).

Не забувайте про молочні продукти, особливо біойогуртів - вони позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, де розташовується велика частина клітин імунної системи. Для підтримки та підвищення імунітету щодня вживайте хоча б 200 мл молочного напою.

Не пропускайте вечерю. Вечірній прийом їжі повинен бути не пізніше, ніж за чотири години до сну. Кращий варіант для вечері - білкова їжа або та, яка багата кальцієм. Не вживайте ввечері фрукти і овочі. Вони містять велику кількість клітковини, що викликає бродіння в кишечнику, що негативно позначиться на зовнішньому вигляді вранці (будуть набряки, мішки під очима).

Додайте в свій щоденний раціон мате. Цей чай дуже корисний для підвищення імунітету. У ньому зібрана вся таблиця Менделєєва! Одна чашка цього напою бадьорить, стимулює мозкову діяльність, покращує настрій. Як ще поліпшити і підняти настрій, читайте в статті «Як підняти настрій і повернути енергію». Спробуйте додавати до будь-якого чаю різні трави - липу, чебрець, ромашку, м'яту. Мені дуже подобається поєднання чорного чаю з чебрецем. Смачно, ароматно і корисно!

Як ще підвищити імунітет? Хороший рослинний імуностимулятор - настоянка ехінацеї. Використовуйте цей засіб щодня протягом місяця, потім зробіть перерву на два тижні, і, якщо є необхідність, повторіть курс. Я ставлюся до подібного роду препаратів з недовірою, але ця настоянка дійсно працює. Як мені пояснила фармацевт, її головний компонент - ехінацея пурпурова. Вона має властивість підвищувати кількість лейкоцитів у крові, які, як ми пам'ятаємо, є воїнами нашої імунної системи.

Підтримати захисні сили організму допомагає ароматерапія. Щовечора обкурюють своє житло ефірним маслом лаванди або римської ромашки. Це природні антисептики, що володіють високими протизапальними властивостями. Якщо ви тільки почали займатися ароматерапією, перейдіть по цьому посиланню.

Слідкуйте за вагою. Якщо спостерігається його надлишок, то це не тільки негативно впливає на самооцінку (як правило), але й загрожує такими захворюваннями, як діабет, гіпертонія, артрит. При нестачі ваги знижується опірність організму інфекціям. Тому якщо складаєте програму, як підвищити імунітет, попрацюйте спочатку над своїм харчуванням. Це дуже важлива складова гарного самопочуття. У моїх двох подруг практично одночасно народилися діти. Обидві дівчини активно займалися процесом їх «вирощування». Тільки в однієї малюк постійно хворів, а в іншої демонстрував завидне здоров'я. Секрет виявився простий - мама останнього стежила за харчуванням дитини, на столі у них були тільки корисні продукти. Друга ж дівчина цього питання приділяла менше уваги, вважаючи, що головне - щоб дитина була сита, а чому, не так важливо. Як тільки вона прислухалася до порад подруги, ситуація змінилася, малюк став менше хворіти. Так що хочете бути здоровими - правильно харчуйтеся.

Другий крок до імунітету - фізична активність

Спорт дуже важливий для організму. Він сприяє гарному стану кісток, зв'язок, м'язів, знижує ризик серцевих захворювань, допомагає підтримувати вагу на нормальному рівні і боротися зі стресами. Якщо у вас немає часу на відвідування спортзалу, то використовуйте будь-яку можливість, щоб порухатися. Пройдіться пару зупинок пішки, замість ліфта піднімайтеся пішки, попрацюйте по дому. Зізнаюся, повноцінно позайматися спортом мені вдається рідко. Але я дотримуюся тим радам, які дала вам. Уже й не пригадаю, коли востаннє я користувалася ліфтом! Напевно, коли піднімалася на оглядовий майданчик Burj Khalifa в Дубаї. Які пам'ятки обов'язково варто там подивитися ще, розповість стаття «Подорож в Емірати» на порталі «Сонячні руки».

Здається, це дрібниці, але вони допомагають тримати тіло і ваш імунітет в тонусі. Чудовою альтернативою фітнес-залу можуть стати домашні клопоти. Я, наприклад, кожен день пилесошу не менш як півгодини. Я залазив у найдальші куточки квартири. «Потанцювати» ось так з пилососом 30 хвилин, як ніби в спортивному клубі побувала!

Спробуйте таку вправу. Його виконання займає три хвилини, а результат буде видно через місяць регулярних занять:

  • ляжте на живіт, руки розташуйте на рівні плечей, зігніть їх під прямим кутом в ліктях, ноги випрямити і підніміть на пальчиках. Тримайте тіло хвилину;
  • зберігаючи колишнє положення, відведіть убік ліву руку. Залишайтеся так 15 секунд;
  • поверніться у вихідне положення і повторіть те ж саме з правою рукою;
  • наступний етап - відведіть убік спочатку ліву, а потім праву ногу;
  • тепер відведіть убік праву руку і ліву ногу, зберігайте положення 15 секунд. Те ж саме виконайте з лівою рукою і правою ногою;
  • поверніться у вихідне положення і затримайтеся на кілька секунд. Повільно опуститеся на підлогу.

Якщо відчуваєте, що витримати три хвилини поки не можете, починайте виконувати вправу з 15 секунд для підтримки на вазі всього тіла і 5 секунд на відведення рук і ніг. Час збільшуйте поступово.

Зверніть увагу на контрастний душ. Він підвищує імунітет, зміцнює судини, бадьорить. Приймати контрастний душ рекомендують вранці. Поперемінно обливайтесь холодною і гарячою водою до тих пір, поки не набридне. У мене цей процес зазвичай займає дві хвилини. Починаю я з гарячої води. Обливаюся їй 10-15 секунд, потім такий же час стою під струменем холодної. Коли тільки почнете практикувати контрастний душ, не робіть воду занадто холодною. З незвички вам буде неприємно. Поступово доведіть температуру до максимально холодною. Після контрастного душу не витирайте тіло насухо. Промокніть його, нехай волога вбереться, таким чином вона зволожить шкіру. Моя подруга замість душа використовує таз з холодною водою. Її такому способу загартовування навчили в SPA-готелі, де вона відпочивала. Спочатку потрібно прийняти гарячий душ, хвилин десять, прогріти тіло. Потім швидко вилити на себе три тазу з холодною водою. Цей метод є традиційним в Китаї. Він надає користь не тільки тілу, а й душі. Вважається, що перший таз сприяє відновленню внутрішньої гармонії, другий допомагає налагодити відносини із зовнішнім світом, третій - з Всесвіту. Я подібний метод не використовувала, для мене цей ритуал з тазами здається складним. Але подруга застосовує його вже роки два і свято в нього вірить. У поганому настрої я її вже дуже давно не бачила.

Третій крок до імунітету - гармонія

Стреси сильно позначаються на стані імунної системи. Навіть якщо природа наділила вас міцним імунітетом, але ви регулярно відчуваєте негативні емоції, захисні функції організму будуть знижуватися. Тому вчіться справлятися з повсякденними стресами. Вправи, медитація, йога, масаж, плавання - ось лише деякі їх таких способів. Обов'язково прочитайте статтю на нашому сайті про те, як позбутися стресу тут .

Висипайтеся. Недолік сну провокує стресові стани. Недарма є прислів'я: «Ранок вечора мудріший».

Гуляйте на свіжому повітрі. По собі помічала - пройдешся півгодини, і неприємності вже не здаються такими нездоланними.

Одне з кращих засобів боротьби зі стресами - альтруїзм. По-перше, часу на переживання і сварки просто не залишатиметься, а по-друге, підвищиться самооцінка, ви будете почувати себе впевненіше, більш значуща. (Про те, як підвищити самооцінку, читайте в розділі за посиланням https://parawoman.ru/3asamooshenka.htm) А такі люди, як правило, і до слабкостей інших ставляться більш поблажливо. Відповідно, через брудного посуду скандалити з домочадцями навряд чи стануть. Моя близька подруга займає високий пост в банку. Робота відповідальна і стресова. Вона знайшла спосіб випустити пару і відчути себе людиною, а не тільки чиновником, - щосуботи дівчина їздить в притулок для тварин, допомагає прибирати, вигулює собак, розміщує оголошення про пошук добрих рук для бездомних звірів. Потрійна користь - для свого внутрішнього стану, суспільства і тварин. Подібне заняття до душі може знайти кожен з нас. Головна умова - воно вам повинно дійсно подобатися, робити його потрібно від душі. Інакше новий стрес гарантований, якщо займатися альтруїстичним справою з-під палиці.

Це лише мала частина способів, як підвищити імунітет. Але навіть ці прості поради, якщо слідувати їм регулярно, допоможуть значно його зміцнити. Зараз зима, більшу частину розваг ми відклали до настання теплого періоду. Ось і займіться своїм здоров'ям! Почніть обливатися холодною водою, це до того ж допоможе прокинутися, що зараз робити особливо важко через темряву за вікном, введіть в раціон більше фруктів, гуляйте на свіжому повітрі. Загалом, всі умови вам в помощь!



Увага, тільки СЬОГОДНІ!